Bydgoski Grant Oświatowy - Herosi Niepodległej w moim regionie - podsumowanie

Opublikowano: 2022-12-09 09:12, Numer artykułu: 61626 , Autor: J.Białecki

W dniu 6 grudnia 2022 roku w gościnnych progach Bydgoskiego Centrum Organizacji Pozarządowych i Wolontariatu odbyło się uroczyste podsumowanie wojewódzkiego projektu interdyscyplinarnego "Herosi Niepodległej w moim regionie". Projekt opracowali nauczyciele Szkoły Podstawowej nr 56 w Bydgoszczy: A.Gorlewska, A.Galwas, L.Wesołowska i M.Rotmańska.  Na jego realizację otrzymali Bydgoski Grant Oświatowy. Przedsięwzięcie swoim honorowym patronatem objął również Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty. Do projektu zaproszono uczniów klas 5 - 8 z województwa kujawsko - pomorskiego.

Najważniejsze jego cele to:

- promocja lokalnych bohaterów walk o niepodległość,

- łączenie historii lokalnej z historią Polski,

- włączenie uczniów do czynnego uczestnictwa w poznawaniu i krzewieniu regionalnego dziedzictwa,

- ukazanie lokalnych bohaterów jako pozytywnych wzorów do naśladowania,

- promowanie wśród uczniów poszukiwania różnych źródeł informacji o dziejach małej ojczyzny.

Uczestnicy przedsięwzięcia poznali i zaprezentowali lokalnych bohaterów walk o niepodległość w latach 1918 – 1922 (wybrany bohater niekoniecznie musiał walczyć z bronią w ręku). W wojewódzkim konkursie interdyscyplinarnym  „Herosi Niepodległej w moim regionie"  zawodnicy samodzielnie decydowali o formie pracy (wywiad z nieżyjącym bohaterem,  przygotowanie albumu lub  prezentacji multimedialnej).  W oparciu o zgromadzone teksty źródłowe i materiał rzeczowy zaprezentowali zasługi wybranego bohatera dla odzyskania niepodległości oraz utrwalili na fotografiach miejsca go upamiętniające. Oferta konkursu także skierowana była do dzieci zespecjalnymi potrzebami edukacyjnymi, którzy losy i zasługi lokalnego bohatera ukazali w postaci kartki  z kalendarza (wykonanej dowolną techniką plastyczną  w formacie A3 lub komputerowo przy pomocy wybranego programu). Gala podsumowującą projekt odbyła się z udziałem laureatów, ich rodziców oraz nauczycieli. Honorowymi gośćmi byli: starszy wizytator Katarzyna Sobieszczańska , pani inspektor Wydziału Edukacji i Sportu Urzędu Miasta – p.Marlena Richert.  Obecny był również dyrektor SP56 p.Jarosław Jagodziński. W trakcie uroczystości odbyły się  zabawy i konkursy dla publiczności, które należą już do tradycji regionalnej biesiady historycznej. Nagrodzenie laureatów i osób wyróżnionych odbyło się po prezentacji zaproszonym gościom autorskiego filmu historycznego, zrealizowanego  przez organizatorów projektu, pt. „Oni odeszli…Pamięć o bohaterach bitwy warszawskiej trwa” . Przedstawiono także w postaci prezentacji multimedialnej i wystawy prace laureatów i osób wyróżnionych w konkursie. Nagrodzeni w każdej z kategorii konkursu zawodnicy otrzymali dyplomy i nagrody. Wręczono również listy gratulacyjne rodzicom laureatów oraz podziękowania nauczycielom, którzy przygotowali uczniów do udziału w projekcie. Dla publiczności przygotowano słodki poczęstunek z okazji przypadających w tym dniu mikołajek i konkursy z nagrodami.

A tak o wydarzeniu napisano w prasie: